نهایت نوشتن تیتر جذاب و افسانه‌ای در 9 قدم تست شده که می‌تواند ترافیک را تا 500% افزایش دهد

نوشتن تیتر جذاب

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود مخاطب محتوای شما را نادیده بگیرد، عدم داشتن تیتر جذاب است. تیتری که بتواند در چند ثانیه مخاطب را به خواندن ادامه متن متقاعد کند. در واقع اگر بخواهید نرخ تبدیل‌تان را افزایش بدهید، باید مخاطب را ترغیب به خواندن محتوا کنید و خواندن محتوا هم در گرو نوشتن تیتر جذاب است.

در مقاله نهایت افزایش فالوور حقیقی با تولید محتوا برای کسب درآمد از رسانه های اجتماعی گفتیم که چطور حتی بدون تبلیغات و فقط با تولید محتوا می‌توان افزایش فالوور ارگانیک داشت. یکی از ویژگی‌های مهم یک محتوا، عنوان آن است. حالا در این مقاله می‌خواهیم نحوه نوشتن یک تیتر جذاب را به صورت قدم به قدم به شما آموزش بدهیم که کمک تان می‌کند تا 500% ترافیک بیشتری دریافت کند.

 

چرا نوشتن تیتر جذاب و گیرا ضروری است؟

ترافیکی که وارد محتوای شما می‌شود کاملا وابسته به قدرت عنوان محتوای شماست. اگر توانایی آن را نداشته باشید که مخاطب را با یک تیتر مناسب، به سایت یا شبکه‌های اجتماعیتان بکشانید، فقط در حال هدر دادن وقتتان هستید!

به آمار زیر از coschedule دقت کنید:

 • نوشتن تیتر جذاب می‌تواند ترافیک ورودی به سایت را تا 500% افزایش بدهند.
 • – از هر 10 نفر، 8 نفر تیتر را می‌خوانند اما، فقط 2 نفر از هر 10 نفر روی تیتر کلیک می‌کنند.

از طرف دیگر، نگاهی به آمار بازدید بدترین و بهترین تیتر ها در سایت coschedule و آمار رسمی این سایت بیندازید:

عنوان جذاب و کلیک خور

مقایسه تعداد بازدید عناوین جذاب و نامناسب، نشان می‌دهد که نوشتن تیتر جذاب، می‌تواند 438% ترافیک بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد! حالا که متوجه اهمیت فوق‌العاده بالای یک تیر جذاب شده‌اید، بیایید این مراحل را شروع کنیم.

 

9 مرحله نوشتن تیتر جذاب و کلیک‌خور

 

قدم 1: ساخت پرسونای مخاطب

 اولین قدم ساخت پرسونای مخاطب‌تان است. این که مخاطبان‌تان و نیازهایشان را بشناسید و در تیتر دقیقا بگویید که قرار است به کدام دغدغه‌ها و نیازهایشان اشاره کنید. این قدم آنقدر مهم است که اگر به درستی انجامش ندهید، هیچ‌کدام از قدم‌های بعدی نتیجه نخواهند داد.

ابتدا محصول، خدمت یا محتوایی که می‌خواهید برایش عنوان بنویسید را در نظر بگیرید و سپس این سوالات را از خودتان بپرسید:

۱. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان از ضررها و ترس‌هایشان دوری کنند و بر چالش‌هایشان پیروز شوند؟ چه چالش‌ها و ترس‌هایی؟

مثلا مقاله «نهایت گزینش محتوا + ۱۲ استراتژی برای نامحدود شدن ایده‌های تولید محتوا» می‌تواند باعث شود مخاطبان هدفش از این چالش‌هایشان دوری کنند:

 • – چالش تمام شدن ایده‌های محتوا و ترس از شکست پیج
 • – چالش از نداشتن وقت کافی برای تولیدمحتوا و ترس از ریزش فالوور
 • – چالش نداشتن تخصص کافی و ترس از عدم اعتمادسازی و نرسیدن به فروش و درآمد از فضای آنلاین

 

۲. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان جلب توجه کنند، پیشرو باشند، از اطرافیان‌شان بالاتر به نظر برسند و اعتبار اجتماعی به دست بیاورند؟ چگونه؟

مثلا یک مشاور بازاریابی پس از گذراندن تخصص بازاریابی در رسانه‌های دانشگاه Northwestern در این علم خاص از اطرافیانش بالاتر است چون دوره‌ای را گذرانده که فقط حرفه‌ای‌ترین‌ها در دنیا آن را می‌گذراند

یا مثلا «نهایت کسب درآمد فروشگاه مبلمان از اینستاگرام به کمک افزایش فالور با تولید محتوا» ایده‌های عملی را در اختیار فروشندگان مبلمان قرار می‌دهد که بتوانند از رقبایشان پیشی بگیرند

 

۳. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان لذتی کسب کنند؟ چگونه؟

مثلا یک جوان ۲۰ ساله در بسیاری از اوقات از یک ادکلن به این دلیل استفاده می‌کند که خودش از بوی خوبش لذت ببرد.

یا مثلا یک مقاله با موضوع تکنیک‌های مدیریت زمان باعث می‌شود مخاطبش به وسیله تایم آزادی که به دست می‌آورد از زندگی لذت بیشتری ببرد.

 

۴. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان درآمد کسب کنند؟ چگونه؟

مثلا تخصص بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دانشگاه Northwestern با آموزش قدم به قدم کمپین‌های Engagement Marketing و Social IMC به مخاطبان هدفش کمک می‌کند با برگزاری این کمپین‌ها فروش و درآمدشان را افزایش دهند.

 

۵. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان از لحاظ مالی صرفه‌جویی کنند؟ چگونه؟

همیشه تخفیف‌ها باعث صرفه‌جویی مالی مخاطبان می‌شوند اما سعی کنید کمی عمیق‌تر شوید.

مثلا اگر کسی فقط ترجمه تخصص بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دانشگاه Northwestern را بخواهد، باید بیشتر از ۱۰ میلیون تومان هزینه صرف کند، تازه بدون پشتیبانی و بومی‌سازی (مثال‌های ایرانی، توضیح اصطلاحات تخصصی، ارتقا محتوا و …). پس مخاطبان‌مان در نهایت یادگیری بیشتر از ۷۰٪ در هزینه‌شان صرفه‌جویی می‌کنند.

نوشتن عنوان کلیک خور

۶. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان در زمان‌شان صرفه‌جویی کنند؟ چگونه؟

مثلا یکی از ارزش‌هایی که مقاله ۴۰ فایل‌های لایه باز اینفوگرافیک ایجاد می‌کند، صرفه‌جویی در زمان مخاطبان هدفش است. چون در حالت عادی، مخاطبانی که قصد ساخت اینفوگرافیک دارند باید ساعت‌ها برای طراحی یک اینفوگرافیک معمولی وقت صرف کنند؛ اما با این فایل‌های لایه‌باز می‌توانند در کم‌تر از ۳۰ دقیقه این کار را انجام دهند. پس این عنوان را انتخاب کردیم: «دانلود بیش از ۴۰ فایل لایه باز اینفوگرافیک + طراحی اینفوگرافیک در ۳۰ دقیقه»

 

۷. محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان به اهداف یا آرزوهایشان برسند یا در مسیر رسیدن به آن اهداف و آرزوها جلوتر بیفتند؟ کدام اهداف یا آرزوها؟

مثلا کتاب «۲۲۲ ایده تولید محتوا» به مخاطبانش هدفش که صاحبین کسب‌وکارهای آنلاین هستند کمک می‌کند در راستای رسیدن به هدف‌شان که داشتن یک کسب‌وکار آنلاین پولساز است، به جلو حرکت کنند. چگونه؟ ایده‌های تست‌شده‌ای در اختیارشان قرار می‌دهد که تعداد فالوور و میزان تعامل مخاطبان‌شان را افزایش داده و در نهایت باعث افزایش فروش و درآمدشان می‌شود.

 

۸. جامعه هدف‌تان دوست دارند شبیه به چه کسانی باشند؟ آیا محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان شبیه به الگوهایشان شوند و چند قدم در جهت شبیه شدن به آن‌ها جلو بروند؟

مثلا اگر جامعه هدف‌تان کارآفرینان هستند، احتمالا دوست دارند شبیه بیل گیتس باشند. پس محتوایی با عنوان «روتین صبحگاهی بیل گیتس» برایشان جذاب است چون کمک‌شان می‌کند در جهت شبیه شدن به بیل گیتس به جلو حرکت کنند.

یا مثلا اگر جامعه هدف‌تان دختران جوانی هستند که علاقه به آرایش دارند؛ احتمالا دوست دارند شبیه به صدف بیوتی شوند. محتوایی با عنوان «۳ رژ لبی که صدف بیوتی هیچ‌گاه کنار نمی‌گذراند» برای این جامعه هدف جذاب است چون کمک‌شان می‌کند سبک زندگی‌شان را بیشتر از گذشته شبیه به صدف بیوتی کنند.

 

۹. جامعه هدف‌تان چه عنوانی دارند؟ دوست دارند چه عنوانی داشته باشند؟ محصول، خدمت یا محتوای شما باعث می‌شود مخاطبان هدف‌تان به عنوانی که می‌خواهند برسند؟

مثلا محتوایی با عنوان «بازاریان محتوایی در حال استفاده از استراتژی nurture marketing هستند؛ قدم به قدم این استراتژی را اینجا بخوانید» هم کسانی با عنوان شغلی بازاریاب محتوایی را به خودش جذب می‌کند (چون نمی‌خواهند از هم‌قطاران خودشان عقب بمانند)؛ هم کسانی که دوست دارند به یک بازاریاب محتوایی حرفه‌ای تبدیل شوند.

یا مثلا عنوان «مهندسان عمران: این نرم‌افزار جدید برای طراحی سازه را از دست ندهید» مهندسان عمران را به خودش جذب می‌کند.

 

۱۰. از نظر جامعه هدف‌تان چه کسانی متخصص و اینفلوئنسر هستند؟ آیا می‌توانید از سخنان این ایفلوئنسرها و متخصصیتن در جهت تایید محصول، خدمت یا محتوای خود استفاده کنید؟

پاسخ این سوالات را به طور دقیق یادداشت کنید. اجازه دهید تاکید کنم، لطفا حتما یادداشت کنید و صرفا در ذهن‌تان به این سوالات پاسخ ندهید. بارها دیده‌ام برخی عزیزانی که در تخصص بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دانشگاه Northwestern شرکت کرده‌اند، سعی می‌کنند پاسخ این سوالات را در ذهن‌شان نگه دارند و زمانی که به تولید محتوا می‌رسند، فقط موارد کمی را به یاد می‌آورند و نمی‌توانند در عمل، تیترهای جذابی بنویسند؛ پس لطفا حتما پاسخ این سوالات را بنویسید.

 

قدم 2: در تیترتان از اعداد استفاده کنید.

اعداد همیشه در میان کلمات جلب توجه می‌کنند، به قول دبورا جیسون، نویسنده میلیونر در حوزه کسب و کار، عدد برای مغز انسان مثل آبنبات است. مغز نمی‌تواند از آن بگذرد. طبق یکی از تحقیقات جالبی که توسط کمپانی Conductor انجام شده، تیترهایی که شامل عدد هستند نرخ اینگیجمنت (درگیری) و نرخ انتشار بیشتری پیدا می‌کنند.

همچنین طبق آمار Coschedule استفاده از آمار و اعداد در تیتر می‌تواند تا 206% ترافیک بیشتری دریافت کند.

عنوان جذاب

حالا این حقایق جالب در مورد بازی که اعداد با ذهن می‌کنند را بخوانید:

 • – خواندن عدد برای ذهن، راحت‌تر از خواندن کلمه است.
 • – مغز انسان ترجیح می‌دهد اول اعداد کوچکتر را بخواند.
 • – اعداد فرد نسبت به اعداد زوج، برای مغز انسان معتبرتر به نظر می‌رسند.
 • – عدد موجود در تیترتان را به حروف (مثلا هفت) ننویسید. به همان شکل عدد (مثلا 7) بنویسید.

پس بی دلیل نیست که در بیشتر مقالات خارجی، اعداد فرد را به وفور می‌بینیم.

نوشتن تیتر گیرا

ما نیز در عناوین مقالات نهایت یادگیری به وفور از اعداد استفاده می‌کنیم و بازخورد بسیار خوبی از این مقالات گرفته‌ایم:

عنوان کلیک خور

اما از بین اعداد فرد کدام یک جذاب تر است؟

البته این سوال هیچ پاسخ مشخصی ندارد و ممکن است برای هر انسانی یک عدد خاص جذاب باشد. اما جالب است بدانید که طبق یکی از آزمایشاتی که موسسه  Content Marketing در مورد اعداد در تیتر انجام داد، استفاده از عدد 7، توانسته بود نرخ کلیک را تا 20% افزایش بدهد.

و یک راز دیگر در مورد اعداد

سعی کنید اعدادتان را کمتر از 10 نگه دارید. به عنوان مثال اگر دارید مراحل کاری را توضیح می‌دهید، آن را در 9 مرحله بگنجانید. چرا که زمانی که اعداد از 9 بالاتر بروند، پردازش آن برای ذهن سنگین می‌شود. (قانونی که در تیتر همین مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید به کار رفته است). البته این قانون بیشتر برای محتواهای مرحله‌ای است. اگر محتوای لیستی دارید، لازم نیست از این قاعده پیروی کنید.

به طور کلی، اعداد تاثیر شگرفی بر جلب توجه می‌گذارند. حتی در همین محتوایی که الان مشغول مطالعه آن هستید، تعداد زیادی عدد به کار رفته است که اگر استفاده نمی‌شد شما خیلی زود از خواندن آن خسته می‌شدید.

 

نکات:

 • – اگر محتوایتان از نوع لیستی است، حتما تعداد لیستتان را در تیتر بیاورید.
 • – اگر قرار است ارزشی را برای مخاطب خلق کنید، تا جایی که ممکن است برای آن خلق ارزش عددی در نظر بگیرید. مثلا اگر مقاله شما قرار است به مخاطب یاد بدهد چطور ترافیک سایتش را افزایش دهد، تیتر شما می‌تواند بر این اساس باشد: ” ترافیک سایتتان را 32% افزایش دهید”
 • – اگر در محتوایتان جامعه نمونه دارید، حتما میزان آن را در تیتر ذکر کنید. مثلا اگر با 110 متخصص در مورد توانایی مدیریت پروژه مصاحبه کرده‌اید و تجربیات آنها را نوشته‌اید، تیتر شما می‌تواند به این صورت باشد: “تجربه بیش از 100 متخصص در مدیریت پروژه”

 

قدم 3: از یک دلیل منحصر به فرد استفاده کنید

اگر می‌خواهید در نوشتن یک تیتر جذاب استاد شوید، باید یک دلیل منطقی برایش بیاورید. از خودتان بپرسید چرا مخاطب باید این مطلب را بخواند؟ پاسخ شما باید یک دلیل محکم و قوی باشد که در دل تیتر موج بزند.

حدود 59% از افراد بدون اینکه متن را بخوانند و تنها با دیدن یک تیتر جذاب آن را برای اطرافیانشان هم می‌فرستند. پس باید اطمینان حاصل کنیم که این سهم از افراد را به دست می‌آوریم. نوشتن تیتر جذاب کار سختی نیست. آن را برای محتوایتان بنویسید و محتوا را در همه پلتفرم‌ها منتشر کنید. فراموش نکنید که کسب‌وکارهایی که سایتشان وبلاگ دارد ترافیک دو برابری را نسبت به آنهایی که وبلاگ ندارند تجربه می‌کنند.

برای اینکه دلیلی برای مطالعه به مخاطب بدهید می‌توانید از کلمات زیر استفاده کنید:

 • نکات …
 • دلایل …
 • فوت و فن …
 • ایده‌های …
 • روش‌های …
 • قواعد …
 • رازهای …
 • استراتژی‌های …

مثل:

مقاله گزینش محتوا

قدم 3: جلب توجه کنید

هدف متعالی در نوشتن تیتر جذاب میخکوب کردن مخاطب در همان ثانیه‌های اول و متقاعد کردن او برای مطالعه پاراگرف اول است. هر تیتری باید یک بخش جلب توجه داشته باشد. به بیان ساده، باید بخشی از تیتر شما یک دفعه تمرکز ذهنی مخاطب را جلب کند.

فراموش نکنید که در طول روز هزاران محتوا، تبلیغ، مقاله و … از چشم مخاطب شما می‌گذرد. متاسفانه میانگین زمان تمرکز افراد هم سال به سال کمتر می‌شود. به عنوان مثال، میانگین زمان تمرکز یک ماهی 9 ثانیه است. در حالی که میانگین زمان تمرکز انسان در حال حاضر بین 8 تا 12 ثانیه است.

پس به جای اینکه وقت و انرژی‌تان را برای فروش بیشتر صرف کنید، سعی کنید نوشتن تیتر جذاب را تمرین کنید. مطمئن باشید همین تیتر خودش برای شما می‌فروشد.

 

برای جلب توجه مخاطب و نوشتن تیتر جذاب باید از قانون 4 U پیروی کنید:

 • Unique: تیتر را منحصر به فرد بنویسید.
 • Ultra-Specific: کاملا واضح و مشخص باشید.
 • Urgency: حس اضطرار و فوریت را القا کنید.
 • Useful: تیتر کاربردی بنویسید.

در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

 

Unique: تیتر را منحصر به فرد بنویسید.

در این قانون منظور از منحصر به فرد این است که کسی تابحال تیتر شما را ننوشته باشد. اما از کجا متوجه شویم قبلا کسی این تیتر را کار نکرده است؟

خیلی ساده, تیترتان را به طور کامل بنویسید، اول و آخر آن علامت کوتیشین ( ” ) را قرار دهید و آن را در گوگل سرچ کنید. اگر با پیغام No results found روبرو شدید به این معنی است که قبلا کسی آن را کار نکرده است.

نوشتن عنوان جذاب

توجه : اگر علامت ” را در اول و آخر جمله فراموش کنید، نتایج درستی نمی‌گیرید.

 

 • Ultra-Specific :کاملا واضح و مشخص باشید

طبیعتا هر مخاطبی سوالی دارد و شما قرار است در تیترتان حول محور آن سوال صحبت کنید. در نتیجه باید کلمه یا جمله‌ای در تیتر بگنجانید که مخاطب دقیقا متوجه شود که می‌تواند پاسخ سوالش را در محتوای شما بیابد.

هرچقدر دقیق‌تر باشید و در تیتر به طور واضح‌تر صحبت کنید بهتر است و مشتریان وفادار بیشتری نصیبتان می‌شود. در تیتر به مخاطب بگویید که قرار است انتظار چه چیزی را بکشد و بعد از خواندن مقاله، قرار است دقیقا چه چیزی به دست آورد. از ابهام دوری کنید، اگر واقعا قرار است به مخاطب چیز ارزشمندی را یاد بدهید به او بگویید.

فرض کنید کلمه کلیدی شما ” بیزینس پلن برای کسب‌وکارهای کوچک” است. تیتر‌های واضح و دقیقی که می‌توانید بنویسید به صورت زیر می‌تواند باشد:

 • به جای: نحوه نوشتن بیزنس پلن

بنویسید: 10 قدم ساده‌ی نوشتن بیزینس پلن برای کسب‌وکارهای کوچک و تازه کار

 • به جای: بیزنس پلن‌های موفق

بنویسید: 10 نمونه برتر از بیزینس پلن‌های موفق برای کسب‌وکارهای کوچک

 • به جای: نوشتن سریع بیزنس پلن
 • بنویسید: مراحل قدم به قدم نوشتن بیزینس پلن برای کسب‌وکارهای کوچک تنها در 30 دقیقه

این هم نمونه‌ای از یک تیتر واضح در مقالات نهایت یادگیری است که مخاطب دقیقا متوجه می‌شود پس از مطالعه آن قرار است به چه چیزهایی دست یابد:

نهایت کاربرد اینفوگرافیک در کسب‌وکار+ 5 قدم ساخت سریع + معرفی 4 سایت مرجع

مقاله اینفوگرافیک

همانطور که می‌بینید، تیترهای بالا اصلا مبهم نیستند و دقیقا آن چیز خاصی که قرار است به مخاطب داده شود به صراحت گفته شده. فراموش نکنید می‌توانید از آمار مختلف (ترجیحا آمار غیرمنتظره) در محتوای‌تان استفاده کنید و در تیتر هم به آن اشاره کنید تا نشان دهید که چقدر محتوایی کاربردی دارید.

 

 • Urgency: حس اضطرار و فوریت را القا کنید

درک کریستین، کارآفرین موفق آمریکایی می‌گوید: “بازاریابی موثر زمانی است که شما حس اضطراری را در مشتری ایجاد کنید که اگر همین حالا محصول شما را نخرد چیز بزرگی را از دست خواهد داد.”

اگر تیتر شما حس فوریت را القا نکند، مخاطب یا کلا آن را نمی‌خواند، یا آن را جایی ذخیره می‌کند که بعدا بخواند (که احتمالا فراموش هم می‌کند). در صورتی که هدف ما این است که مخاطب “همین حالا” محتوای ما را بخواند.

واژه‌هایی مثل زیر، به ایجاد فوریت در تیتر کمک می‌کنند:

 • هر چه سریعتر …
 • همین حالا …
 • اگر … نکنید … می‌شود
 • تا زمان تمام نشده …
 • … در حال اتمام است

تولیدکنندگان محتوا، به خصوص آنهایی که متن تبلیغات را می‌نویسند، با ایجاد حس فوریت در مخاطب نرخ تبدیل‌شان را افزایش می‌دهند. مشتری‌های بالقوه معمولا به این روش سریع پاسخ می‌دهند چرا که روانشناسی ثابت کرده است مشتریان، بیشتر از روی احساس تصمیم به خرید می‌گیرند تا تا بر اساس منطق. در این استراتژی علاوه بر حس اضطرار، حس کمیابی را هم باید به مخاطب بدهید.

آمازون این روش را خوب بلد است، به خصوص در فروش محصولات الکترونیکی. به عنوان مثال عکس زیر که از وبسایت آمازون گرفته شده را نگاه کنید:

آموزش نوشتن تیتر جذاب

در قسمتی از آن نوشته شده که شما با این خرید 58 دلار سود می‌کنید (ایجاد حس اضطرار). و در زیر آن هم نوشته شده که از این محصول فقط دو عدد در انبار باقی مانده است (ایجاد حس کمیابی).

تیترهایی که مرتبط با محتوا هستند هم می‌توانند این حس را با ایجاد کنجکاوی که منجر به عمل فوری می‌شود ایجاد کنند. مانند:

 • ببینید زمانی که قرص را در نوشابه انداخت چه اتفاقی افتاد!
 • آخر این ویدیو از تعجب خشکتان خواهد زد.

اگر دقت کنید حتی اگر شما هم بودید روی تیترهای بالا کلیک می‌کردید.

 

 • Useful: تیتر کاربردی بنویسید.

آخرین قانون از قدم سوم، کاربردی بودن تیتر است. در واقع سه قانون قبل را اگر به کار بگیرید، اما کاربردی بودن را فراموش کنید نباید انتظار نتیجه خوب داشته باشید.

کاربردی بودن یعنی تیتر شما باید ارزشمند، کمک کننده، آگاهی دهنده، سودمند و … باشد. در یک کلام، سعی کنید در تیترتان به مخاطب این نوید را بدهید که قرار است این محتوا از بیخ مشکلش را حل کند.

 

اما چطور قانون 4U را در نوشتن تیتر جذاب به کار ببریم؟

 

 • تیتر را قابل فهم بنویسید

تیتر را طوری بنویسید که مخاطب برای فهمیدنش کلافه نشود. هدف تیتر ما این نیست که پیچیده و زیرکانه به نظر برسد بلکه هدف فقط این است که مخاطب روی آن کلیک کند.

به جای آن که متن را پیچیده بنویسید، سعی کنید در محتوایتان مسائل پیچیده را برای مخاطب آسان کنید. به قول آلبرت انیشتین:

اگر نتوانی مسئله‌ای را به صورت ساده و بدون پیچیدگی توضیح بدهی، یعنی آن را به اندازه کافی یاد نگرفته‌ای.”

عنوان کلیک خور

مثلا به جای:

“چگونه می‌توان التهاب پوست بر اثر آب و هوای نامناسب را از بین برد؟”

بگویید:

“چطور می‌توان از شر جوش و سایر بیماری‌های پوست خلاص شد؟”

تیتر دوم کاملا واضح است و حجت را تمام میکند. اما تیتر اول را حتی باید دو بار خواند تا منظورش را متوجه شد.

به عنوان مثال تیتر زیر را از مجله معروف هاروارد بیزینس ریویو ببینید:

عناوین جذاب

تیتر اینطور نوشته شده: “اگر در سایه رییست گیر افتاده باشی، نمی‌توانی سر پای خودت بایستی”

این تیتر حتی می‌تواند واضح تر و خواناتر هم نوشته شود. مثلا:

“چطور سر پای خودمان بایستیم و در سایه رییسمان گیر نیفتیم؟”

“چطور در محل کارمان به راحتی سرپای خودمان بایستیم؟”

 

 • استفاده از صفات جذاب در تیتر

صفات توانایی فوق‌العاده‌ای در جلب توجه مخاطب و نوشتن یک تیتر جذاب دارند. صفاتی مانند:

خنده‌دار، بامزه، رایگان، بدون زحمت، عجیب، قطعی و … که بی‌شمارند. (برای دسترسی به لیست کامل کلمات و صفات جذاب به مقاله … رجوع کنید)

بهترین تیترها

صفاتی مانند “تماشایی” و “باحال” ، این تیتر را کلیک خور کرده‌اند.

یا مثلا در این 2 مقاله نهایت یادگیری، صفات «کمیاب» یا «برتر» این باعث تمایز این مقالات شده‌اند.

عنوان کلیک خور و جذاب
 • مورد خطاب قرار دادن خواننده

اولین بار، دن کندی این تکنیک را پایه‌گذاری کرد. در این تکنیک، باید خواننده‌مان را خطاب قرار بدهیم و مستقیم با او حرف بزنیم.

نیل پتل می‌گوید: “من از این تکنیک زیاد در تیترهایم استفاده می‌کنم و توجه کرده‌ام تیترهایی که در آن از کلماتی مانند “تو” یا “شما” استفاده کرده‌ام، نرخ اینگیجمنت (نرخ درگیری) بیشتری پیدا کرده است

متن تبلیغات

تیترهای زیر مثال‌هایی از این دست هستند:

“4 روش برای اینکه وبلاگت را از شر هکرها نجات دهی”

“برای وبلاگ‌نویس‌ها: با همین یک وبسایت کلی ایده برای پست‌هایت خلق کن”

 

قدم 5: استفاده از فرمول‌های آماده تیتر نویسی

عنوان و تیتر جذابی که برای محتوایتان می‌نویسید، دقیقا مانند نیروی جاذبه برای محتوا عمل می‌کند. هر چه این نیروی جاذبه را بیشتر کنید، مخاطبین بیشتری را سمت محتوایتان می‌کشانید و کلیک بیشتری دریافت می‌کنید.

اگر دانش تخصص کپی‌رایتینگ ندارید، فقط کافی است از فرمول‌های آماده تیتر نویسی جذاب استفاده کنید و کلمه کلیدی خودتان را در آن بگذارید تا به تیترهای استثنایی برسید.تعدادی از این فرمول‌ها:

 1. X اشتباهی که بیشتر مردم در مورد … می‌کنند

11 اشتباهی که بیشتر مردم هنگام مصرف دارو انجام می‌دهند.

 1. توضیح …. (کلمه کلیدی) در کمتر از 140 کلمه.

توضیح مینیمالیسم در کمتر از 140 کلمه.

 1. بهترین متدهایی که در سال … (سال جدید) در مورد … یاد خواهید گرفت.

بهترین متدهایی که در سال 1400 که برای افزایش فالوور یاد خواهید گرفت

 1. قوانینی از … که تاریخ مصرفشان را از دست داده‌اند.

قوانینی در معنای موفقیت که تاریخ مصرفشان را از دست داده‌اند.

 1. چطور با کمتر از … (مثلا 100 دلار) … را انجام بدهیم؟

چطور با کمتر از یک میلیون تومان خانه‌مان را تغییر دکوراسیون دهیم؟

 

در مقاله 85 فرمول قوی عنوان نویسی + 9 قانون طلایی که حرفه‌ای ترین کپی رایترها استفاده می‌کنند می‌توانید لیست جامع و گزینس‌شده‌ای از این فرمول‌ها ببینید و استفاده کنید.

 

قدم 6: استفاده از کلمات قدرتمند

منظور از کلمات قدرتمند، کلماتی هستند که از لحاظ روانشناسی، ذهن را تحریک می‌کنند و باعث پاسخ‌های احساسی می‌شوند. بازاریابان از این کلمات استفاده می‌کنند تا بتوانند مشتریان را هر چه سریعتر به خرید محصولشان ترغیب کنند.

صفاتی مانند:  شگفت انگیز، جادویی، تماشایی، کمیاب، نایاب، سرنوشت ساز، انقلابی، حماسه‌آفرین و … .

اسم‌ها و ترکیب‌هایی مانند: رسوایی، ناامیدی، سقوط، فروپاشی، لحظه آخر، همین لحظه، عجله، رازهای، حقه‌های، افسانه، هیس و …

یا افعال عملی و دعوت کننده مانند: اقدام کنید، بگیرید، بهره ببرید، به دست بیاورید، تصور کنید، افزایش دهید، بسازید، متوقف کنید، داشته باشید، جلوگیری کنید، استفاده کنید، حذف کنید، رها کنید و … .

همانطور که می‌بینید در این مقاله از نهایت یادگیری، از کلمه «خلاقانه» استفاده کرده‌ایم که یکی از دلایلی است که باعث شده رتبه اول گوگل در عبارت کلیدی «ایده مسابقه اینستاگرامی» را به دست آورد.

افزایش نرخ تبدیل تیتر

(در مقاله +200 کلمات قدرتمند در تولید محتوا که حداقل 30% متقاعدسازی را افزایش می‌دهد + 10 کاربرد و 10 مثال موفق به طور کامل به بحث کلمات قدرتمند پرداخته‌ایم و لیست عظیمی از آنها را برایتان آورده‌ایم.)

 

قدم 7 : ویروسی شدن محتوا با محرک‌های احساسی در تیتر

جونا برگر، نویسنده معروف کتاب “مسری”، 6 عامل مهم روانشناسی را در ویروسی شدن یک محتوا موثر می‌داند:

 • ارزش اجتماعی: افراد معمولا علاقه به انتشار موضوعاتی دارند که آنها را با ارزش و خوب جلوه بدهد.
 • احساسات: وقتی که فرد، دغدغه مسئله‌ای را داشته باشد حتما آن را منتشر می‌کند.
 • عموم: زمانی که اکثر افراد یک کار غالب را انجام می‌دهند، دیگران هم از آنها تقلید می‌کنند.
 • خلق ارزش برای دیگران: افراد، محتوا را به قصد کمک برای اطرافیانشان می‌فرستند.
 • داستان سرایی: افراد عاشق محتواهای داستانی هستند و آن را برای اطرافیانشان هم می‌فرستند.
 • محرک‌ها: به قول جونا برگر، اگر چیزی در ذهنتان باشد، نوک زبانتان هم هست. به این معنی که اگر موضوعی, درگیری ذهنی شما باشد، حتما در مورد آن با دیگران حرف خواهید زد.
فرمول‌های آماده تیتر نویسی جذاب

از طرف دیگر، نیل پتل، دیجیتال مارکتر معروف، ایجاد 5 حس در مخاطب را عامل ویروسی شدن بیشتر محتوا می‌داند:

 • کنجکاوی
 • سرگرمی
 • علاقه
 • هیجان
 • عدم قطعیت

نیویورک تایمز هم تحقیقی انجام داده است که در آن نوع محتواهایی که بیشتر افراد علاقه به بازنشر آن دارند بررسی شده است. جالب است بدانید که این محتواها شامل زیر بودند:

 • محتواهایی که ارزشمند و سرگرم کننده باشند یا کسی را به عملی وادار و تشویق کنند.
 • محتواهایی که نماد شخصیت درونی افراد، اعتقادات، ارزش‌ها و مسائلی که به آن اهمیت می‌دهند باشند.
 • اطلاعاتی که باعث ارتباط با افراد هم‌فکر خودشان می‌شود .
 • محتواهایی که به آنها حس این را بدهد که درگیر مسائل جهانی هستند.

اگر بتوانید حتی چند مورد از این نکات را در تیترتان به کار ببرید، مطمئن باشید که مخاطب نه تنها در نگاه اول روی محتوایتان کلیک می‌کند، بلکه آن را برای بقیه هم بازنشر می‌کند.

 

به مخاطبتان این احساس را بدهید که در برابر همتایان خودش فرمانرواست

تیتر را طوری بنویسید که مخاطب را دانا جلوه بدهید. مخاطب شما نیاز دارد که حس کند موفق است و عضو کارآمدی از این دنیا است. یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد این احساسات، القا کردن حس عدم قطعیت است. برای القا کردن حس عدم قطعیت هم، بهترین روش سوال پرسیدن است. در این روش معمولا مخاطب جواب سوال درون تیتر را می‌داند اما دچار شک می‌شود، پس روی تیتر کلیک می‌کند و وقتی دید پاسخی که حدس زده درست است احساس غرور می‌کند.

اما باید مراقب باشید، سوالهای مبهم نپرسید. تیتر شما باید سوالی باشد که جوابش کاملا واضح است. در بیشتر موارد، جواب تیتر باید “بله” یا “خیر” باشد. به همین کوتاهی و واضحی.

طبق تحقیقی که سایت Coschedule انجام داده است، تیترهای سوالی که جوابشان “بله” یا “خیر” است، نسبت به انواع دیگر سوالات 255% نرخ کلیک بیشتری دریافت می‌کنند!

مثلا این در این پست در پیج نهایت یادگیری به سادگی از مخاطب پرسیده‌ایم که «انگیزه ندارید؟»

تیتر جذاب در اینستاگرام

قدم 8: استفاده از ابزارهای عنوان نویسی

در این قسمت چند ابزار کاربردی به شما معرفی می‌کنیم که نوشتن تیتر جذاب با آنها بسیار آسان است. فقط کافیست کلمه کلیدی‌تان را به آنها بدهید و هزاران تیتر با ایده‌های جالب تحویل بگیرید. البته این ابزارها به زبان انگلیسی هستند، اما می‌توانید تیتر را از آنها بگیرید، به فارسی روان ترجمه کنید و برای خودتان  استفاده کنید.

 

ایمپکت یکی از ابزارهای عالی است که می‌توانید کلمه کلیدی‌تان را در آن وارد کنید و هزاران ایده از آن بگیرید. این ابزار کاملا رایگان است.

ابزار دوم هاب اسپات است که می‌توانید در آن نه تنها یک کلمه، بلکه چند کلمه کلیدی را همزمان وارد کنید و تیترتان را بر اساس آن کلمات تحویل بگیرید. این سایت بیشتر برای کسب‌وکارهای تخصصی کاربردی است

بهترین ابزارهای تیترنویسی

این سایت هم یکی از ابزارهای عالی است که در تولید تیترهای متنوع و به خصوص سئو-پسند، به شما کمک شایانی می‌کند.

ابزار تولید کننده عنوان

اگر در حوزه عمومی‌تری فعالیت می‌کنید، این ابزار برای شما فوق العاده کار می‌کند و می‌توانید هزاران تیتر از آن به دست بیاورید.

ابزار عنوان ساز

و در نهایت ابزار هدلاین آنالایزر استودیو که بسیار کاربردی است اما برای استفاده از آن ابتدا باید در آن ثبت نام کنید.

ابزار فرمول آماده تیتر

قدم 9 : موفقیت تیتر را ارزیابی کنید

ارزیابی کردن جزو یکی از حیاتی‌ترین کارهایی است که باید برای محتوایتان انجام بدهید. در واقع با ارزیابی تیتر می‌توانید متوجه شوید که آیا این عنوان برای مخاطب جذاب بوده یا خیر؟ آیا دارید وقتتان را هدر می‌دهید یا در مسیر درستی هستید؟

 

روش اول ارزیابی، استفاده از معیارهای زیر:

 

 • پرس و جوی مشتریان : در 2 ، 3 ماه اخیر محتوای شما باعث شده که مخاطب از شما سوالی بپرسد؟ نیازی نیست سوال ‌های پیچیده‌ای باشد. همین که از شما سوال کرده باشد یا در مورد آن موضوع حرف زده باشد کافیست. این مسئله، به شما سیگنال می‌دهد که کارتان درست است و دارید در جهت اهداف مشتری پیش می‌روید، فقط آن را بهینه کنید و پیشرفت بدهید.

 

 • آمار شبکه‌های اجتماعی: مخاطب برایتان کامنت می‌گذارد؟ لایک می‌کند؟ محتوا را منتشر می‌کند؟ اگر پاسخ مثبت است پس مسیر شما هم درست است. بیشتر شبکه‌های اجتماعی خودشان آمار را ارائه می‌دهند فقط کافیست یک چشمتان به آن باشد و استقبال از تیترهای مختلف را باهم مقایسه کنید.

 

 • فرم‌های دیگر آمار: برای به دست آوردن آمار روش‌های دیگری هم هست، مثل تعداد لینک‌های طبیعی. لینک‌های طبیعی بهترین انواع لینک‌سازی هستند چرا که دیگران آن را بدون چون و چرا به شما می‌دهند. این مسئله برای سئوی سایت حیاتی است و اتفاقا مستقیما با تیتر و محتوای ارزشمند شما در ارتباط است.

 

 • پاسخ‌های مستقیم مخاطب: بسیاری از تولیدکنندگان محتوا بعد از نشر پست، کامنت‌هایشان را می‌بندند. این کار بسیار اشتباه است. همه راه‌های ورودی را باز بگذارید تا بازخورد مخاطب را ارزیابی کنید.

 

روش دوم ارزیابی، 4 سوال + نمره دهی

یکی از اولیه‌ترین قدم‌هایی که باید برای نوشتن یک عنوان خوب برداریم، استفاده از 4 سوال اساسی است که برای محتوای شما مثل ستون عمل می‌کنند. شما باید بتوانید به 4 سوال اساسی پاسخ بدهید:

 1. آیا این موضوع دقیقا همان چیزی است که مخاطب عاشقش است و دوست دارد در موردش بیشتر بداند؟
 2. آیا عمیقا در مورد این موضوع تحقیق کرده‌اید و با دیگر مطالب در سطح اینترنت متفاوت است؟
 3. آیا کلمه کلید‌تان را به درستی انتخاب کرده‌اید، طوری که بتواند برایتان ترافیک بلندمدت داشته باشد؟
 4. آیا عنوان شما کاربردی است و واقعا به “چرای” مخاطب جواب خواهد داد؟

حالا به پاسخ هر کدام از این سوالها یک نمره از 1 تا 3 بدهید. ( 1 بهترین / 3 بدترین)

 

حالا برای هر محتوایی که قبلا منتشر کرده‌اید یا قرار است در آینده منتشر کنید، به طور جداگانه به این 4 سوال پاسخ بدهید و امتیازها را برای هر محتوا جمع کنید. با این کار می‌توانید بهترین و بدترین عنوان‌هایتان را مشخص کنید.

 

روش سوم ارزیابی، تست A/B

تیتر نویسی جذاب

اگر بین استفاده از چند مدل تیتر گیر افتاده‌اید و نمی‌دانید کدام را استفاده کنید، تست A/B می‌تواند به شما کمک بسیاری کند. روش کار تست A/B این طور است که شما دو تیتر را تقریبا یکسان می‌نویسید اما یک یا چند المان را در آن تغییر می‌دهید و بعد ارزیابی می‌کنید که کدام تیتر بهتر جواب داده است.

مثال: سامان می‌خواهد برای تبلیغ کلیکی‌اش یک تیتر مناسب بنویسد. اما بین جمله “تعداد کمی از این محصول باقی مانده” و جمله “این محصول رو به اتمام است” به تردید افتاده است. هر دو این جملات یک معنی را می‌دهند اما در عمل متفاوت عمل می‌کنند. سامان از هر دو این جملات در تبلیغات کلیکی‌اش استفاده می‌کند. در نهایت، هر کدام کلیک بیشتری خورده بود، برای ادامه کمپینش از همان تیتر استفاده می‌کند.

 

جمع‌بندی:

در این مقاله، 9 مرحله اساسی از نوشتن تیتر جذاب به شما آموزش داده شد. در صورت انجام دادن این 9 مرحله و نوشتن یک عنوان کلیک خور، می‌توانید ترافیک سایتتان را حتی تا 500% افزایش بدهید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Email
Facebook
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات بیشتر

دغدغه «چه پستی بگذارم؟» را برای همیشه فراموش خواهید کرد!

جامع‌ترین مجموعه ایده‌های پست‌گذاری که کمک‌تان می‌کند نه‌تنها جان تازه‌ای به پیج‌تان بدهید، بلکه مخاطبان‌تان را میخکوب محتواهایتان کنید.

کتاب 222 ایده تولید محتوا

https://kuntogelofficial.com

https://officialdaya4d.com

https://daya4d.id

https://rumah303official.com/

https://bacansportsofficial.com/

https://jagoan303official.com/

https://cerita77official.com/

http://www.sunglasseshut.co/

https://craft-gift.net/

https://64.225.72.77

https://128.199.96.199/

http://harukano-sue.com/cast-staff/

https://bacansport.site/

https://buyfrompowerseller.com/

https://dubaitotoofficial.com/

https://vibrant3g.com/

http://covid.hanam.gov.vn/

https://cimeaventure.com/products/bacansports/

https://codetalks.org

https://mgfest.com

https://140.82.7.23/

https://motorcoachcanada.com/,

https://45.32.158.38/

https://192.248.158.38/

https://eticketingplus.com/

https://tanisi0312.holy.jp/slot-zeus/