نهایت افزایش فالوور حقیقی با تولید محتوا برای کسب درآمد از رسانه های اجتماعی + بررسی 6 شغل پردرآمد

افزایش فالوور حقیقی با تولید محتوا

امروزه که افراد و کسب‌وکارهای بسیاری تب کسب درآمد از اینستاگرام را دارند، بحث افزایش فالوور هم بسیار داغ شده و از طرفی نمایش نخ‌نما شده‌ی خرید فالوور فیک هم از پرده افتاده و شاید سوال اساسی بیشتر فعالان اینستاگرامی این باشد:

 

“چطور فالوور واقعی جذب کنیم؟”

در این مقاله بررسی می‌کنیم که چطور از طریق تولید محتوا در اینستاگرام می‌توانیم فالوورهایمان را به صورت ارگانیک افزایش دهیم و همچنین، ایده‌های جذاب را برای شغل‌های پرطرفدار ارائه می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

آیا می‌توان الگوریتم اینستاگرام را کامل یاد گرفت؟

اگر کمی در فضای اینستاگرام چرخیده باشید، احتمالا با افراد زیادی روبرو شده‌اید که ادعا می‌کنند در دوره‌هایشان می‌توانید صفر تا صد الگوریتم اینستاگرام را یاد بگیرید و به اصطلاح روی موج الگوریتم سوار شوید!

اما دست نگه دارید!

درست است که الگوریتم‌های اینستاگرام روز به روز در حال تغییر هستند، اما هیچ‌کس به جز خود کمپانی اینستاگرام از کدهای الگوریتم خبر ندارد و آن چیزی که اینستاگرام‌مارکترها به شما می‌گویند فقط بنا بر تجربه است. فلسفه تغییر الگوریتم اینستاگرام تنها روی یک اصل بنا شده : تولید محتوای جذاب و درگیرکننده.

 

در واقع الگوریتم‌های اینستاگرام روز به روز آپدیت می‌شود تا به کسانی که محتوای درگیرکننده و جذاب تولید می‌کنند کمک کند تا محتوایشان به افراد بیشتری نمایش داده شود.

 

اما چطور محتوای جذابی تولید کنیم که مخاطب آن را دوست داشته باشد؟

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند

شناخت پرسونای مخاطب، حیاتی‌ترین اصل در تولید محتوا برای افزایش فالوور

بیایید باهم یک مهندسی معکوس انجام دهیم:

هدف بنیادی کسب‌وکار ما در اینستاگرام چیست؟ کسب درآمد.

یکی از ملزومات کسب درآمد در اینستاگرام چیست؟ افزایش فالوور ارگانیک.

افزایش فالوور ارگانیک اینستاگرام چطور به دست می‌آید؟ از طریق تولید محتوای جذاب.

چطور تولید محتوای جذاب و درگیرکننده داشته باشیم؟

از طریق شناسایی دغدغه مخاطب هدف.

شاید اگر از کسب‌وکارهای مختلف بپرسید جامعه هدفتان چه کسانی هستند به شما پاسخ بدهند: همه افراد جامعه! در صورتی که این اشتباه است چرا که افراد، آرزو، ترس و علایق مختلف دارند و سبک زندگی‌شان با هم متفاوت است.

پس در این قسمت مهم‌ترین کاری که باید انجام دهیم این است که بررسی کنیم چه کسانی قرار است از ما خرید کنند و هزینه‌ای را به ما پرداخت کنند، همان افراد دقیقا جامعه هدف ما هستند. پس باید ویژگی‌های روانشناختی آنها را بشناسیم.

برای شناسایی بهتر جامعه هدف می‌توانیم از سوالات زیر کمک بگیریم:

 • مخاطب هدف ما چه ارزش‌هایی دارد؟
 • نگرش او به دنیای اطرافش چیست؟
 • سبک زندگی‌اش چطور است؟ هر لحظه از زندگی‌اش را چگونه سپری می‌کند؟
 • به چه چیزهایی بیشتر علاقه دارد؟
 • چه دغدغه و ترس‌هایی دارد؟
 • با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند؟
 • چه اهداف و آرزوهایی دارد؟
در مقاله بخش بندی روانشناختی برای افزایش فروش، به طور کامل گفته‌ایم که چطور باید ویژگی‌های روانشناختی مخاطبان‌تان را بشناسید، رفتار و روان آن‌ها را تحلیل کنید و از آن‌ها در جهت افزایش فالوور و همچنین افزایش فروش استفاده کنید.
 

ایده‌های جذاب تولید محتوا برای 6 شغل برتر در اینستاگرام

فراموش نکنید، پیج‌های موفق اینستاگرام آنهایی هستند که مخاطب هدفشان را شناخته‌اند و برای آنها محتوای ارزشمند تولید می‌کنند. در ادامه ایده‌های کاربردی برای شغل‌های مختلفی را خواهیم گفت که محتوای شما را تبدیل به یک محتوای پرطرفدار خواهد کرد. به هیچ وجه این بخش را از دست ندهید.

 

1. افزایش فالوور و کسب درآمد مشاور روانشناس خانواده از اینستاگرام

بیایید اول بررسی کنیم که اصلا جامعه هدف یک روانشناس چه افرادی هستند؟ طبیعتا یک دسته از مخاطبین هدف، افرادی هستند که در زندگی مشترک دچار مشکل هستند.

حالا که تا حدودی مخاطب هدف را شناختیم باید محتوای مناسب به او ارائه کنیم. مثلا در قالب محتوایی به او آموزش دهیم چطور تعداد کشمکش‌ها با همسرش را کم کند و یا در قالب حکایت‌های جذاب برای او تعریف کنیم که در شرایط مختلف هر عملی چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد.

در واقع شما دارید محتوای کاربردی که دقیقا نیاز مخاطب هست را تولید می‌کنید، پس او درگیر می‌شود و ممکن است برای مشاوره به شما مراجعه کند.

یکی از نمونه‌های موفق روانشناسان اینستاگرامی دکتر بهزاد چاوشی است که در این راه بسیار عالی عمل کرده است.

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

 در مقاله نهایت کسب درآمد مشاور روانشناس از اینستاگرام به طور کامل توضیح داده‌ایم که یک مشاور روانشناس، چگونه می‌تواند از رسانه‌های اجتماعی به درآمد بالایی برسد.

 

2 . افزایش فالوور و کسب درآمد اینفلوئنسر در اینستاگرام

بالا بودن درآمد اینفلوئنسر های اینستاگرام باعث شده بازار این شغل بسیار داغ شود. در نگاه اول شغل ساده‌ای به نظر می‌رسد اما یک اینفلوئنسر هم نیاز به شناخت مخاطب هدف دارد. برای اینفلوئنسر شدن باید تلاش کنید محتوای منحصر‌به‌فرد خلق کنید.

فرض کنید می‌خواهید تبدیل به یک اینفلوئنسر توریست شوید.

جامعه هدف شما علاقمندان به سفر هستند. پس برای خلق محتوای جذاب باید به طور منظم به سفرهای مختلف بروید. مثلا به مناطق بکر و دست‌نخورده سفر کنید و آن مکان‌ها را معرفی کنید و از چالش‌های سفر، نحوه رزرو اقامتگاه، مناطق دیدنی و … برای مخاطب بگویید.

در این صورت اگر محتوایتان جذاب باشد، افزایش فالوور واقعی خواهید داشت و در آینده همه کسب‌وکارهای مربوط به سفر مثل هتل‌ها یا آژانس‌های مسافرتی، ممکن است تبلیغات اینستاگرامی‌شان را با شما انجام ‌دهند.

نمونه اینفلوئنسر توریست موفق، هدی رستمی است که می‌توانید پیج او را بررسی کنید.

در مقاله نهایت تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر موفق و کسب درآمد از اینستاگرام به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توانید به یک اینفلوئنسر موفق تبدیل شوید، و به درآمد بالایی از رسانه‌های اجتماعی برسد. 

 

3. تولید محتوای بیمه عمر در اینستاگرام برای افزایش فالوور

جامعه هدف فروشنده بیمه عمر، افرادی هستند که دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک پایین هستند. در نتیجه، به فرض می‌توان پیجی ساخت که هدفش را در بیو اینطور بیان می‌کند:

“در این پیج فقط روش‌های سرمایه‌گذاری با ریسک پایین آموزش داده می‌شود”

و در ادامه، ایده محتوای پیج می‌تواند موضوعات زیر باشد:

 • “بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با ریسک پایین”
 • “خرید طلا و بازدهی آن در بلندمدت”
 • “صندوق‌های مبتنی بر طلا قابل معامله در بورس”
 • “بررسی انواع بیمه‌ها” و …

در نتیجه، مخاطب به توانایی شما در کارتان اعتماد پیدا می‌کند و ممکن است بیمه‌اش را از شما تهیه کند.

 

در مقاله نهایت کسب درآمد از فروش بیمه در اینستاگرام به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه یک فروشنده بیمه می‌تواند به درآمد بالایی از رسانه‌های اجتماعی برسد. 

 

4. تولید محتوای مدرس زبان در اینستاگرام برای افزایش فالوور

فرض کنید قصد تدریس زبان در اینستاگرام را دارید. طبیعتا مخاطب هدف شما افراد علاقمند به یادگیری زبان هستند. سعی کنید برای خودتان یک مزیت رقابتی ایجاد کنید، به عنوان مثال مخاطب را متقاعد کنید که اگر پست‌های شما را دنبال کند می‌تواند 10 فیلم برتر جهان را بدون زیرنویس نگاه کند و متوجه دیالوگ‌ها بشود.

و در ادامه، برای محتوایتان می‌توانید تکه ویدیوهای یک دقیقه‌ای از فیلم‌ها قرار بدهید و در هر کدام یک اصطلاح را به مخاطب یاد بدهید. این کار هم سرگرم‌کننده و هم آموزش‌دهنده است.

 

در مقاله نهایت کسب درآمد از طریق تدریس زبان در اینستاگرام به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه یک مدرس زبان می‌تواند به درآمد بالایی از رسانه‌های اجتماعی برسد.

 

5. افزایش فالوور و کسب درآمد از فروشگاه پوشاک در اینستاگرام

فرض کنید یک فروشگاه پوشاک زنانه در اینستاگرام دارید. مخاطب هدف شما خانم‌هایی هستند که دوست دارند در مجالس زیباتر به نظر برسند. در اینجا شما می‌توانید از دو پیج استفاده کنید:

در یکی از آنها محصولاتتان را بگذارید

در پیج دیگر به مخاطب یاد بدهید چطور زیبا به نظر برسد. موضوعات محتوایی از قبیل:

 • “نحوه ست کردن لباس‌ها باهم”
 • “نحوه انتخاب هارمونی رنگ‌ها”
 • “نحوه ست کردن اکسسوری با لباس”
 • “اخبار روز مد دنیا” و …

در نتیجه، پیجی دارید که از طریق محتوای خوب به سرعت رشد می‌کند و شما می‌توانید محصولات خودتان را هم از طریق آن معرفی کنید و فروش بالایی تجربه کنید.

 

در مقاله نهایت کسب درآمد فروشنده پوشاک در اینستاگرام به وسیله تولید محتوا پوشاک به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه یک فروشنده پوشاک می‌تواند به درآمد بالایی از رسانه‌های اجتماعی برسد.

افزایش فالوور آنلاین شاپ

 

6. افزایش فالوور و کسب درآمد از فروشگاه مبلمان در اینستاگرام

اگر قصدتان فروش مبلمان در اینستاگرام باشد و هر روز یک عکس از محصولتان بگذارید و در نهایت، بعد از مدتی حتی یک فروش هم نداشتید نباید شکایتی کنید.

شروع به تولید محتوای ارزشمند کنید. مثلا شعار پیجتان این باشد که چطور با هزینه کم، مخاطب خانه‌اش را شبیه خانه‌های لوکس کند.

در ادامه می‌توانید محتواهایی با این موضوعات تهیه کنید:

“آموزش چیدن استاندارد مبلمان”

“بررسی خانه‌های لوکس و پیدا کردن المان‌های کم‌هزینه‌ای که در آن به کار رفته”

“نحوه انتخاب رنگ مبلمان با توجه به رنگ پرده‌ها” و …

 

در مقاله نهایت کسب درآمد فروشگاه مبلمان از اینستاگرام با تولید محتوا مبلمان به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه یک فروشگاه مبلمان می‌تواند به درآمد بالایی از رسانه‌های اجتماعی برسد.

 

در نتیجه:

همانطور که مشاهده کردید، نتیجه تمام مثال‌های بالا که از روش تولید محتوای خلاقانه استفاده شده چیزی جز افزایش فالوور واقعی رایگان و سریع نخواهد بود، پیجی که بدون تبلیغات می‌تواند رشد خوبی داشته باشد.

 

در تخصص بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی دانشگاه Northwestern که توسط ما بومی‌سازی شده، به طور کامل نحوه تولید محتوا برای افزایش فالورر و رسیدن به فروش را فرا می‌گیرید. این تخصص کاملا غیرحضوری است و شامل 5 دوره جامع است.

 

شاید اینجا برایتان سوال پیش آمده باشد که:

حالا که متوجه شدم شناخت دغدغه مخاطب حیاتی است، از کجا و چطور این دغدغه‌ها را پیدا کنم؟

نگران نباشید، در ادامه به شما راهکار داده‌ایم.

 

روش‌های شناسایی دغدغه جامعه هدف

موضوع مهمی که قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید این است که بدانید ابتدای راه باید آزمون و خطا کنید. دغدغه‌های جامعه هدف چیزی نیست که یک شبه به آن برسید. برخی از این موضوعات با حدس و شهود خودتان به دست می‌آید، اما بخش بزرگتر آن استفاده از ابزارها و تحقیق و جستجو است که شما را به داده‌های مستندتری می‌رساند.

 

1. استفاده از کلان داده (Big Data)

مخاطب هدف شما هر روزه در فضای اینترنت مشغول بحث و تبادل نظر است، پس بهترین کار این است که این بحث‌ها را دنبال کنید تا چالش‌های مخاطب‌تان را بشناسید. تکنولوژی بیگ دیتا این کار را برای شما بسیار راحت کرده است.

از نمونه ابزارهای کاربردی و البته تا قسمت زیاد رایگانی که رفتار مخاطب را در شبکه‌های اجتماعی مختلف، مانند اینستاگرام مانیتور می‌کنند، وبسایت‌های Brand24 و Keyhole هستند. کار با این وبسایت‌ها هم بسیار ساده است فقط کافیست کلمه‌کلیدی موردنظرتان را سرچ کنید و اطلاعات مختلفی را بر اساس هشتگ‌ها و منشن‌ها و … دریافت کنید. همین اطلاعات مثل چراغ راه شما می‌ماند، چرا که شما گفتگوی مخاطبین را می‌خوانید، چالش‌هایشان را پیدا می‌کنید و از آن موضوعات برای تولید محتوای آینده‌تان الهام می‌گیرید. همین، می‌شود یک تولید محتوای اصولی و هدفمند.

سایت Brand24 ابزار آنالیز اینستاگرام

 

2. استفاده از پیشنهادات گوگل

انجام تحقیقات در گوگل به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام بگیرد. یکی از این روش‌ها استفاده از پیشنهادات خود گوگل است، فرض کنید موضوعی که حول آن تحقیق می‌کنید “تبلیغات در اینستاگرام” باشد. زمانی که این عبارت را سرچ می‌کنید در قسمت پایین صفحه نتایج، پیشنهادات دیگری هم به شما داده می‌شود که شامل پرتکرارترین جستجوها است و از همین موضوعات می‌توانید برای تولید محتوا ایده بگیرید.

انتخاب موضوع برای تولید محتوا از طریق پیشنهادات گوگل

البته وب‌سایت‌هایی مثل Kwfinder یا UberSuggest  هم وجود دارند که فقط کافیست کلمه‌کلیدی‌تان را در آنها سرچ کنید و کلمات یا عبارات مختلف دیگر حول موضوعتان به شما نمایش داده می‌شود.

 

3. مصاحبه با مشتریان

یکی از روش‌های عالی اما هزینه‌بر مصاحبه با مشتریانتان است. فرقی نمی‌کند چطور، از هر ابزاری که در اختیار دارید استفاده کنید تا از نظراتشان باخبر شوید. این ابزار می‌تواند یک پرسشنامه آفلاین یا آنلاین باشد، حتی می‌تواند استفاده از استیکر پرسش و پاسخ، یا نظرسنجی در استوری‌های اینستاگرام باشد.

اما اگر اول راه باشیم و هیچ مشتری نداشته باشیم از کجا آنها را پیدا کنیم؟ از کتاب‌هایی که در این زمینه کمک زیادی به شما می‌کند کتاب “تست مامان” اثر راب فیتز پاتریک است. در این کتاب می‌توانید جواب سوال‌هایی از قبیل اینکه از کجا مشتری‌هایمان را جهت طرح سوال پیدا کنیم؟ چه سوالهایی از آنها بپرسیم و … را پیدا کنید.

 

4. استفاده از ریزداده‌ها (Small Data)

شاید تعجب کنید اگر بشنوید آقای مارتین لیندستروم؛ متخصص بازاریابی و نویسنده دانمارکی، برای شناخت بهتر مشتریانش، می‌رود و چند روز با آنها زندگی‌ می‌کند. لیندستروم به همین روش توانسته کسب‌وکارهای میلیاردی تاسیس کند چرا که از ریزترین اطلاعات مشتری و آنالیز حسی او باخبر شده و لحظه لحظه آن را بررسی کرده است.

اگر مایل باشید در باب ریزداده اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید کتاب “خلق تجارت‌های بزرگ با ریزداده” اثر مارتین لیندستروم را تهیه کنید و رویکردتان را نسبت به کارآفرینی تغییر دهید.

جلد اصلی کتاب ریزداده ها اثر مارتین لیندستروم

 

5. بررسی اینفلوئنسرها و متخصصین

یکی از راه‌های موثر دیگر برای شناخت مخاطب است، دنبال کردن رفتار رسانه‌ای مخاطب است. اینفلوئنسرها، متخصصین و در کل هر پیجی که ممکن است جامعه هدف شما دنبال کند را چند روز تحت نظر بگیرید و بررسی کنید.

مثلا فرض کنید کسب‌وکار شما در حوزه لوازم آرایش است، طبیعتا جامعه هدف شما خانم‌هایی هستند که اینفلوئنسرهایی مثل صدف بیوتی یا ملینا تاج را دنبال می‌کنند. شما هم پیج این اینفلوئنسرها را دنبال کنید ببینید استوری‌ها و پست‌ها در مورد چیست؟ مخاطب در کامنت چه سوال‌هایی پرسیده؟ دغدغه‌اش چیست؟ بسیار مهم است که بتوانید ترندها را شناسایی کنید و شما هم در همان موضوع تولید محتوا کنید.

افزایش فالوور با اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر در پیدا کردن اینفلوئنسر مناسب دچار سردرگمی شدید، تعدادی از افرادی را که بیشترین تعامل را با پیج شما دارند پیدا کنید (این افراد با احتمال بالا جامعه هدف شما هستند)، اگر پیجشان باز بود در فالویینگ‌های آنها، اینفلوئنسرهایی را که دنبال می‌کنند پیدا کنید و پیج این اینفلوئنسرها را مانند چیزی که در پاراگراف قبل گفتیم آنالیز کنید تا به سرنخ‌های خوبی برسید.

 

6. استفاده از محتوا و مقالات خارجی

یکی از کم‌زحمت‌ترین و بهترین روش‌های پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا و همچنین تولید محتوای هدفمند استفاده از مقالات خارجی است. فرض کنید شما در حوزه تبلیغات در اینستاگرام فعالیت می‌کنید، همان را به انگلیسی در گوگل سرچ کنید “Advertising on Instagram”. سایت‌های بسیاری در صفحه نتایج برایتان ردیف می‌شود که قطعا پر بازدیدترین‌ها هستند. وارد وبلاگشان شوید و مقالاتشان را بخوانید ببینید ترندها چه هستند و از چه مسائلی در این زمینه صحبت می‌شود. (بهرحال قدرتمندان این حوزه دارند بر اساس دغدغه مخاطب هدفشان محتوا تولید می‌کنند)

می‌توانید از آنها ایده بگیرید و یا حتی چکیده آن را به عنوان محتوا تولید کنید و برداشت‌تان را هم به آن اضافه کنید.

اشتباه نکنید! قرار نیست کپی کنید، قرار است خودتان را به عنوان فردی معرفی کنید که ترندهای روز جهان را مطالعه می‌کند و در مورد آن اظهارنظر می‌کند.

 

همین کار را می‌توانید با پیج های اینستاگرام خارجی نیز انجام دهید. ببینید پیج‌های انگلیسی که در حوزه شما فعالیت می‌کنند، راجع به چه موضوعاتی پست می‌گذارند؟ صدها ایده تولید محتوا می‌توانید از همین پیج‌ها پیدا کنید.

این روش کم‌زحمت، روشی است که به یمن زبان فارسی نصیب ما شده، پس این فرصت فوق‌العاده را نادیده نگیرید.

 

7. استفاده از وب‌سایت Quora

وب‌سایت Quora هم که دیگر همه می‌شناسید، محلی برای پرسش و پاسخ است که ابتدای ثبت‌نام هم می‌توانید حوزه‌های دلخواهتان را انتخاب کنید تا از آنها محتوای بیشتری ببینید. در قسمت Questions for you هم سوالات مرتبط با حوزه انتخابی‌تان وجود دارد که از سوالاتش می‌توانید ایده‌های زیادی بگیرید.

 

8. استفاده کامنت ها و دایرکت ها

به مرور زمان مخاطبان‌تان به شما در دایرکت پیام می‌دهند و سوالاتی از شما می‌پرسند. همچنین آن‌ها زیر پست‌هایتان کامنت می‌گذارند و درخواست‌هایی را مطرح می‌کنند. همیشه جامعه هدف شما سعی می‌کند به شما بگوید که چه دغدغه‌هایی دارد. این شما هستید که باید به آن‌ها گوش بدهید.

همچنین گری وی می‌گوید «کامنت های پست های شما و حتی پست های رقبایتان یک منبع عالی برای پیدا کردن ایده های تولید محتوا هستند.»

انتخاب موضوع مناسب برای افزایش فالوور

نحوه‌ی انتخاب موضوع برای تولید محتوا

در مقاله 12 روش کمیاب انتخاب موضوع برای تولید محتوا یاد می‌گیرید که با تولید محتوا در موضوعاتی که از چشم دیگران پنهان مانده، از رقبایتان جلو بیفتید. این مقاله جامع به شما کمک می‌کند به راحتی از قحطی محتوایی نجات پیدا کنید و همیشه سبدتان پر از ایده محتوا جذاب باشد. اما در اینجا 15 ایده ناب تولید محتوا را برایتان آورده‌ام که بلافاصله پس از مطالعه می‌توانید آن‌ها را اجرا و رنگ و بوی جدیدی به پیج‌تان بدهید.

 

استفاده از موضوعات ترند

یکی از روش‌های عالی برای تولید محتوای اینستاگرام و افزایش فالوور واقعی، استفاده از موج ترندها است. باید ببینید مردم این روزها بیشتر از چه چیزهایی صحبت میکنند؟

به عنوان مثال این روز‌ها صحبت‌های بسیاری در مورد ویروس کووید-19 صورت می‌گیرد و طبیعتا ترند این روزهای کل جهان است. سعی کنید به نوعی خودتان را با آن مرتبط کنید و چالش‌های مخاطب را در این زمینه حل کنید.

بیایید با یک مثال آن را بررسی کنیم، فرض کنید شما همان اینفلوئنسر توریستی هستید که در بخش قبل مثال زدیم. حالا با خودتان فکر کنید چطور می‌توانید از تاثیر این ویروس بر کارتان محتوا تولید کنید؟ به عنوان مثال می‌توانید آموزشی تهیه کنید و به فالوورهایتان یاد بدهید چطور در بحران این ویروس می‌توانند سفر امن‌تر و بهداشتی‌تری داشته باشند.

چنین محتوایی آنقدر کاربردی است که اگر به خوبی تهیه شود قابلیت ویروسی شدن را پیدا می‌کند. چرا که امروز دغدغه بسیاری از افراد داشتن سفری بدون مریضی است.

 

داستان بگویید

یکی از ویژگی‌های خوب اینستاگرام “استوری” است. دقیقا طرز کار این ویژگی از نامش پیداست؛ داستان.

داستان تعریف کردن فرد را کنجکاو می‌کند و تا  آخر ماجرا که نتیجه داستان مشخص می‌شود او را درگیر نگه می‌دارد. حتما از این قابلیت استفاده کنید تا علاوه بر درگیری، مخاطب احساس نزدیکتری به شما پیدا کند.

اگر ایده‌ای برای داستان‌گویی ندارید از استراتژی “5 چ” استفاده کنید:

 

 • چه کسی؟ چه کسی مشوق شماست؟ با چه کسی کار می‌کنید؟ …
 • چه مکانی؟ کجا کار می‌کنید؟ کجا استراحت می‌کنید؟ …
 • چه زمانی؟ چه زمانی انگیزه بیشتری دارید؟ چه زمانی ناراحت می‌شوید؟ …
 • چه چیزی؟ چه کتابی می‌خوانید؟ چه موسیقی گوش می‌دهید؟ …
 • چرا؟ چرا این شغل را انتخاب کردید؟ چرا مخاطب باید همراه شما باشد؟ …

 

می‌دانستید اگر مخاطب، داستان برند شما را دوست داشته باشد، 55% بیشتر از حالت عادی ممکن است در آینده محصول شما را بخرد؟ در مقاله داستان سرایی در بازاریابی به شما گفتیم که چطور با استفاده از داستان گویی یا استوری تلینگ، کاری کنید که در مغز مخاطبان‌تان، هورمون اکسی‌توسین ترشح شود، مراحل ایجاد یک داستان جذاب را گفتیم و سپس بیان کردیم که برندهای بزرگ جهان، در چه جاهایی از داستان سرایی استفاده می‌کنند. همچنین گفتیم که چطور می‌توانید با استفاده از داستان سرایی یا استوری تلینگ در اینستاگرام، اعتمادسازی کنید و تعامل بسیار زیادی دریافت کنید.

 

حتما تکنیک‌های داستان سرایی در بازاریابی را نیز مطالعه کنید تا بتوانید داستان‌هایی تعریف کنید که مخاطب را مجذوب شما کند.

 

ویدیو مارکتینگ

طبق آمار فیسبوک، حدود 93% کسب‌وکارها در سال 2018 گزارش داده بودند که با هر ویدیو مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی حداقل یک مشتری جدید جذب کرده‌اند، علاوه بر این، 64% مصرف‌کنندگان بعد از دیدن ویدیو، خریدی انجام می‌دهند و هم‌چنین، ویدیو 135% سرچ ارگانیک بیشتری دریافت می‌کند. در ضمن، ویدیو قابلیت اشتراک‌گذاری 1200% بیشتر از عکس و متن دارد و می‌توانید در سطح وسیع‌تری دیده شوید.

بازاریابی با ویدیو مارکتینگ در اینستاگرام

ویدیومارکتینگ انواع مختلفی دارد:

 • ویدیوهای معرفی محصول
 • ویدیوهای معرفی برند
 • ویدیوهای رویداد و وقایع
 • ویدیوهای مصاحبه با متخصصین
 • ویدیوهای آموزشی “چگونه کاری را انجام دهید”
 • ویدیوهای توضیحی
 • ویدیوهای انیمیشنی یا موشن‌گرافیک
 • ویدیوهای کیس‌استادی و نظرات مشتریان
 • ویدیوهای زنده
 • ویدیوهای واقعیت افزوده (AR)

با وجود چنین آماری، اگر هنوز در استفاده از ویدیو شک دارید حتما در آن تجدیدنظر کنید.

 

گزینش محتوا

خیلی از زمان‌ها ممکن است به بن‌بست محتوایی بخوریم! یا حتی ممکن است بخواهیم محتوایی تولید کنیم و ببینیم نوع کامل‌تر آن توسط افراد دیگر قبلا نوشته شده، اینجاست که گزینش محتوایی به کمک ما می‌آید.

گزینش محتوایی به نوعی یک اشتراک‌گذاری غیرمستقیم از مطلب است. باز هم تاکید می‌شود، قرار نیست کپی کنید. شما فقط محتوا را برمیدارید و نظر خودتان را به آن اضافه می‌کنید و همراه با ذکر منبع یا لینک مستقیم از نویسنده یاد می‌کنید.

فقط کافیست نیچ مارکت خودتان را پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید تا افزایش فالوور واقعی را تجربه کنید. وب‌سایت‌هایی مانند Feedly در گردآوری این مطالب کمک شایانی به شما می‌کنند.

 

می‌توانید در مقاله 12 استراتژی گزینش محتوا برای نامحدود کردن ایده های تولید محتوا، مفهوم گزینش محتوا و تفاوت آن با تولید محتوا را به طور کامل فرا بگیرید، ایده های تولید محتوایتان را نامحدود کنید و سپس یاد بگیرید که چطور با گزینش محتوا، علاوه بر افزایش فالورر، تولید محتوای فوق‌العاده ارزشمندی داشته باشید.

 

استفاده از اینفوگرافیک

در بین محتواهای تصویری، اینفوگرافیک یکی از جذاب‌ترین مدل‌های محتوا برای مخاطب است چرا که برای مخاطب امروزی که مشغله زیاد دارد و وقت کم، مهم است که با یک نگاه بتواند مطلب را متوجه شود. در واقع در اینفوگرافیک، ما خلاصه و تیتروار، مطلب را با آیکون‌ها و نمودارهای مختلف به مخاطب نشان می‌دهیم و با جذاب کردن ظاهر محتوا، درک مطلب را برای او راحت‌تر می‌کنیم.

در مقاله نهایت کاربرد اینفوگرافیک در کسب‌وکار + 5 قدم ساخت سریع + معرفی 4 سایت مرجع ضرورت اینفوگرافیک، کاربردهای متنوع و خلاقانه آن جهت رشد کسب‌وکار، 10 نوع آن، 5 قدم ساخت سریع یک اینفوگرافیک و 4 سایت مرجع را خواهید آموخت تا همین امروز از فرصت فوق‌العاده اینفوگرافیک استفاده کنید و کسب‌وکارتان را در فضای آنلاین رشد دهید.

عکس محصول مناسب

اینستاگرام از ابتدا هم یک پلتفرم عکس‌محور بوده و اگر عکس‌های اغواکننده‌ای نداشته باشید احتمالا مشتریان زیادی را از دست خواهید داد و با افزایش فالوور خداحافظی خواهید کرد.

سعی کنید:

برای ارائه محصولتان از یک مدل یا سفیر برند استفاده کنید.

محصولتان یک پس‌زمینه و دکور زیبا داشته باشد.

عکس با کیفیت باشد و تم رنگی انتخاب کنید که با هویت برند شما جور دربیاید.

 

اجرای مسابقات اینستاگرامی و جایزه دادن

مسابقات اینستاگرامی اگر درست و اصولی اجرا شوند بسیار بازدهی خوبی خواهند داشت و برایتان افزایش فالوور واقعی به ارمغان می‌آورند. ایده‌های بسیاری را در اجرای مسابقات اینستاگرامی می‌توان به کار برد مثلا:

از مخاطب سوالی بپرسید و از بین کسانی که پاسخ درست دادند قرعه‌کشی کنید.

از مخاطب بخواهید یک عکس با محصول شما ارسال کنند و بهترین عکس را برنده اعلام کنید.

مسابقات امتیازی راه بیندازید، مثلا برای لایک 10 امتیاز، کامنت 50 امتیاز، ارسال به دوستان 500 امتیاز،  انتشار در استوری پیج شخصی مخاطب 1000 امتیاز در نظر بگیرید و هرکس امتیاز بیشتری گرفت او را برنده اعلام کنید.

در مقاله نهایت برگزاری مسابقه اینستاگرامی موفق در 10 قدم، به طور کامل نحوه برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی را خواهید آموخت.

 

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

محتوای تولید شده توسط کاربر یا همان User Generated Content، باعث تعامل زیاد مخاطب با شما می‌شود و علاوه بر این، تا قسمتی محتوایتان را هم تامین می‌کند.

به عنوان مثال در کمپین #بلند_پروازی، علی‌بابا از مخاطبینش خواست عکس‌هایشان را با تصویر بالی روی دوششان با همین هشتگ آپلود کنند که از همین عکس‌ها برای محتوای پیجش هم استفاده کرد.

محتوای UGC کمپین علی بابا

البته همیشه نیازی به کمپین ندارید، به اشتراک‌گذاری اسکرین‌شات پیام‌هایی که فالوورهایتان برایتان می‌فرستند هم نوعی محتوای UGC است.

 

پیشنهاد می‌کنم مقاله راهنمای جامع تولید و استفاده از محتوای UGC برای افزایش درآمد را حتما بخوانید. بعد از خواندن آن مقاله می‌توانید کمپین‌های UGC برگزار کنید، کاربران را وادار کنید که برایتان محتوا تولید کنند، لایک و کامنت بیشتری دریافت کنید، فروش‌تان را بیشتر کنید و در کل جان تازه‌ای به محتوای پیج‌تان ببخشید.

 

از پیام‌های دایرکت ایده بگیرید

همیشه یک سری سوالاتی هستند که وقتی آنها را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید افراد زیادی این سوالات را در دایرکت شما مطرح کرده‌اند. هر چند وقت یکبار سوالات را جمع کنید و به آنها پاسخ بدهید. علاوه بر این، به فالوورتان این حس را می‌دهید که دغدغه ذهنی‌اش برایتان مهم است و با او تعامل دارید.

 

اخبار و اطلاعات مرتبط با صنعت

به اشتراک‌گذاری اخبار روز مرتبط با فعالیت‌تان این حس را به مخاطب می‌دهد که شما به روز هستید و می‌توانند از شما مطالب جدید یاد بگیرند. اخبار صنعت‌تان را دنبال کنید و حتی اگر شده روزی یک استوری خبری بگذارید.

 

تولید محتوا برای مناسبت‌های مرتبط

برای مناسبت‌های مختلف و البته مرتبط با فعالیت‌تان جشن بگیرید یا تبریک بگویید و حتما از هشتگ‌های آن مناسبت استفاده کنید. مثلا اگر پوشاک مردانه می‌فروشید، به مناسبت روز آقایان جشن بگیرید یا مسابقه برگزار کنید.

 

یک چالش راه بیندازید

راه‌اندازی چالشی که فالوورها از پس آن بربیایند یکی دیگر از روش‌های تولید محتواست. با این روش همه را دور هم جمع کنید و از تعامل لذت ببرید.

ایده‌های چالش مثل:

 • 7 روز تا یک خانه مرتب‌تر؛ هر روز یک نکته پست کنید.
 • 10 روز تا شکمی کوچک‌تر؛ هر روز از تمرینات شکم‌تان فیلم بگذارید.
 • جذب 100 فالوور؛ هر روز یک نکته برای افزایش فالوور بگویید.

برای هر کدام می‌توانید جایزه هم در نظر بگیرید.

 

پست کردن محتوای ویروسی

قطعا اگر محتوایی که ماه‌ها پیش در بین جامعه هدفتان پخش شده را دوباره پست کنید نتایج چشم‌گیر اولیه را نخواهید دید، اما نسبت به پست‌های معمول، احتمالا بازخورد بهتری دریافت می‌کنید.

حتی می‌توانید یک محتوای ویروسی را که پیدا کرده‌اید کامل‌تر کنید، به روز کنید و نظرات خودتان را هم واردش کنید و دوباره آن را منتشر کنید.

 

معرفی کتاب

معرفی کتاب‌های مرتبط با فعالیتی که دارید شما را به عنوان یک رهبر فکری در صنعت خودتان نشان می‌دهد. حتی اگر شده، در محتوایی، خلاصه یک کتاب را توضیح دهید و نظرات مخاطب را هم در آن مورد بپرسید.

 

یکی از پست‌هایتان را به یک سری تبدیل کنید

برگردید به پست‌های قبلی که منتشر کردید، مثلا اگر در پستی به صورت تیتروار مواردی را بیان کردید حالا در پست‌های جدید، هر مورد را به تفصیل توضیح دهید.

یا اینکه پست‌هایی را که بازخورد بهتری داشته انتخاب کنید و حول همان موضوع محتوا تولید کنید.

 

جمع‌بندی

همانطور که دیدید، افزایش فالوور واقعی در اینستاگرام بسته به یک موضوع است؛ اینکه بتوانید دغدغه جامعه هدفتان را به درستی شناسایی کنید و برایش تولید محتوای ارزشمند انجام دهید. مسیر رشد پیج اینستاگرام، مسیری بلندمدت است و باید در آن حوصله به خرج دهید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Telegram
LinkedIn
WhatsApp
Email
Facebook
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد قزلسفلو
محمد قزلسفلو
3 سال پیش

خیلی عالی بود .اطلاعاتتون پر بار بود و روی من تأثیر زیادی گذاشت

مقالات بیشتر

دغدغه «چه پستی بگذارم؟» را برای همیشه فراموش خواهید کرد!

جامع‌ترین مجموعه ایده‌های پست‌گذاری که کمک‌تان می‌کند نه‌تنها جان تازه‌ای به پیج‌تان بدهید، بلکه مخاطبان‌تان را میخکوب محتواهایتان کنید.

کتاب 222 ایده تولید محتوا